18.02.2009 Ünsüzler 25 Yorum

Diksiyon Alıştırmaları – Ünsüzlerin Sesletimi (H – Y)

BU UYGULAMALARIN BİR UZMAN EŞLİĞİNDE YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.
Hakime hakem, hakeme hakim gerek.
Halam halhallarla halkaları, halatları hallaçlara verdi.
Yaramaz yarasız yapamaz.
O yalan bu yalan fili yuttu bir yılan.

H

HE

HI

HA

HU

HO

HİÇ

HEÇ

HIÇ

HAÇ

HÜÇ

HÖÇ

HUÇ

HOÇ

HİF

HEF

HIF

HAF

HÜF

HÖF

HUF

HOF

HİL

HEL

HIL

HAL

HÜL

HÖL

HUL

HOL

HİR

HER

HIR

HAR

HÜR

HÖR

HUR

HOR

HİH

HEH

HIH

HAH

HÜH

HÖH

HUH

HOH

Y

YE

YI

YA

YU

YO

YİÇ

YEÇ

YIÇ

YAÇ

YÜÇ

YÖÇ

YUÇ

YOÇ

YİF

YEF

YIF

YAF

YÜF

YÖF

YUF

YOF

YİL

YEL

YIL

YAL

YÜL

YÖL

YUL

YOL

YİR

YER

YIR

YAR

YÜR

YÖR

YUR

YOR

YİT

YET

YIT

YAT

YÜT

YÖT

YUT

YOT

YİY

YEY

YIY

YAY

YÜY

YÖY

YUY

YOY

H-Y

HİL

HEL

HIL

HAL

HÜL

HÖL

HUL

HOL

YİL

YEL

YIL

YAL

YÜL

YÖL

YUL

YOL

HİF

HEF

HIF

HAF

HÜF

HÖF

HUF

HOF

YİF

YEF

YIF

YAF

YÜF

YÖF

YUF

YOF

HİH

HEH

HIH

HAH

HÜH

HÖH

HUH

HOH

YİY

YEY

YIY

YAY

YÜY

YÖY

YUY

YOY

 

Hakime hakem, hakeme hakim gerek.
Halam halhallarla halkaları, halatları hallaçlara verdi.
Yaramaz yarasız yapamaz.
O yalan bu yalan fili yuttu bir yılan.

H

Havzalı Haydar, hancı Haydar’ın hasretinden, hastanedeki haşhaşçı halka haykırarak havalandırdı.
Heceye hevesli heykeltıraş, heybetli heybesini hemşiresi Hendekli Esma’ya hediye etti.
Hımhım, hırçın Hıristiyan, hırsızlıkla hıyarları hızlı hızlı hıfzetti.
Hilebaz Hilmi, Hindistan’dan hizmetçi Hintli Hikmet’i hile ile himayesine getirdi.
Horasanlı hoppa hoca, hokkabaz hoyrat Hozatlı’nın horozuna hoyratlıkla hoşafları döktü.
Hödük, Höyük’te höykürerek hörgücünü höpürdetti.
Hulusi, Huriye’nin huzuruna hükmetti.
Hükümlü Hüseyin, hünerine hürmetsizlikten, hüzünlü hüzünlü Hüsnü’yle hüngür hüngür ağladı.
Hiçlik herkesi hastalık hastası halinde hırpalayan, nahoşça hırpalayabilen hain hislerdendir.
Habeş hemşire, hırkalı hizmetçi hoppa hödüğe hurmaları hürmetle sundu.

Y

Yakası yağlı Yaşar, yağcının yanındaki yağdan yalnız yaldızlı yaş yazısını çıkardı.
Yeni yelpazeli Yekta, yerli yekpare yeleğine yedi yeni yemeni yerleştirdi.
Yıldırım Yılmaz, yıkadığı yılanlarıyla yıldırım yıkıcıları yıldırdı.
Yirmi yiğit yine yiğitlendi.
Yoksul yoğurtçu yol bilir Yozgatlı, yoksulluktan yobaz yolcuya yolunmuş yorganını sattı.
Yöndeş yöresel yönde yörünge yöresi yönergeyle yönetildi.
Yuvarlak Yusuf, yumurtalı yusufçukları yukarı yurttaki yuvalarında yumruklarıyla yumrukladı.
Yüce yürekli yüzbaşı yüzüklüğe yürüyüşte yünlü yüreğe yüz vermedi.
Yitik yerleri yollarda yorgunluktan, uykusuzluktan yıkıla yıkıla yürüyerek yangın yörelerinden sonra yakalayabildiler.
Yalvaçlı yelpazeli Yıldız, yirmi yoksul yörükle yumurtalarını yükledi.

25 Yorum “Diksiyon Alıştırmaları – Ünsüzlerin Sesletimi (H – Y)”

 1. Seda diyor ki:

  Merhabalar, sitenizi Denizli’de oturan ve Diksiyon eğitiminde kendini çok geliştirmiş bir Türkçe Öğretmeni olan Mustafa Şahan önermiştir. Kendi alanında doğru bilgiler veren ender sitelerden biri olarak göstermişti sizi. Geçekten de kurslarda öğrendiklerimizle sizden aldığım bilgiler tamamen örtüştü. İş hayatına atılmadan önce iyi ki Diksiyon kursuna gitmişim. Şu an konuştuğum dile bile faklı gözle bakmaya ve kendi dilimi sahiplenmeye başladım. Sizleri tavsiye eden Mustafa Şahan Hocamıza ve bu siteye emeği geçenlere ne kadar teşekkür etsek azdır. İyi çalışmalar.

 2. tahir diyor ki:

  slm arkadaşlar bende yorum yapmadan geçmeyeyim dedim.eda nur arkadaşıma katılıyorum bende 1 aydır kursa gidiyorum kendim direksiyon öğretmeniyim.gerçekten çok faydalı ve herkesin gitmesini tavsiye ederim nefes kontrolü çok önemli harflerin çıkışları duygularınızı katarsanız konuşurken daha anlam katar örneğin acılı bir olayı gülümseyerek söylerseniz çok ciddiye alınmazsınız.bunun yanında mimik ve jestleri de katarsanız o zaman herşey çok daha iyi olur hayata bakış açınız değişir.herkese slm tavsiyeleri dikkate alın..

 3. ahmet diyor ki:

  diksiyonum çok zayıf konusurken zorluk çekiyorum haflerin çogunu yutuyorum ve nefesim yetmiyor etkili konuşmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 4. Tuğba diyor ki:

  Çoğu sorun bende de var. Bir diksiyon kursu almak istiyorum ama henüz bir yer bulamadım. İstanbulda, bir öğrenci için, bildiğiniz uygun bir yerler var mı?Şimdiden teşekkürler…:)

 5. slm diyor ki:

  benimde böyle bir sıkıntım vardı diyafram şarkı söylerken de çok önemli böyle böyle başlayabilirsiniz kalabalık bir ortamda hem heyecanınızı hem de diksiyonunuzu yerinde tutabilrsiniz (:

 6. sadi özcan diyor ki:

  Ben meslek lisesi öğrencisiyim beni son 2 yıldır müthiş şekilde spikerlik aşkı sardı :) diksiyon kursuna gitmeyi düşünüyorum sizce spikerlik eğitimine üniversite de başlamak mümkün mü ? bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirm TŞK…

 7. eda nur diyor ki:

  seyhan arkadaşım rica ederim ben bildiklerimi aktarmaya çalışıyom bu adara umarım kızmazsınız şu son lafınıza çok güldüm varmı bi taktiği:) valla şu ana kadar rastlamadım bunu önleyen bi taktiğe ama emin olun varsa ve duyarsam birilerinden haber vercem size:) NE OLUR YARDIMCI OLUN diyen arkadaşım öncelikle kendinize olan güveninizi sağlamalısınız bence bunu yaptıktan sonra gerisi gelcektir bence kendinize güveninizin olmaması en büyük sorun sorun bu oluncada konuşmalarınızı hızlı yapıp kelimeleri yutarsınız belkide karşınızdaklere sölediğiniz şeylerin doğruludundan emin olmadınız içinde yutuyorsunuzdur veya hızlı konuşuyorsunuzdur ki anlaşılmayasınız diye bu sorunu sizden başkada kimse çözemez emin olun umarım laflarıma alınmazsınız görüşmek üzre.

 8. seyhan diyor ki:

  eda nur hanım vallahi çok teşekkür ederim o taktiği söylediğiniz için gercekten farkediyor 10 dkda alıştırdım kendimi daha sonra telefonla konustum konusurken sadece ona kilitlenip dikkat ettim hiç nefes zorluğu çekmedim ancak bende bir sorun var bazen cok hızlı konusuyorum bunun sebebide tükürüğümün agzımda birikmesi bununda varmıdır bir taktiği?

 9. rıdvan diyor ki:

  dediğiniz tüm sorunları bende yaşıyorum konuşurken hızlı konuşyorum kelimeleri yutuyorm akıcı bir konuşma gerçeklesmiyor yani bu yuzden karsımdaki kişler beni anlamıyabilyor bazen internet yardımıyla kendimi geliştirmem mümkünmü bana yardımcı olabilecek bir kitab tavsiye edebilrmisiniz teşekürler

 10. greeneyesserd diyor ki:

  ben mesleğim gereği insanlarla sık diyoloğa giren biriyim,nefes ve ses tonumu ayarlıyamıyorm elden geçsem aslında kimse muhabbetime doyamıcak gibi,ama olmuyoönemli bişey anlatırken kimse dinlemiyo gerçekten çok ciddiyim NOLUR YARDIMCI OLUN cevap bekliyorm.bide kendime olan güvensizliğimi sizinlemi aşmalıyım tşkkürler..

 11. eda nur diyor ki:

  slm arkadaşlar yine ben :) nefesini doğru kullanamayan arkadaşlar varmış onlar için yazıyorum hepimiz yanlış nefes alıp veriyoruz nefes kesikliğinide bundan dolayı yaşıyoruz.,bunu önlemek içinde diyafram çalışması yapmalısınız ,bu nasıl oluyor derseniz ?hemen şöyle açıklayayım : öncelikle gciğerdeki nefesinizi boşaltın ardından göğsünüz kabaracak şekilde değil karnınızın şişeceği şekilde nefes alın zaten diyarfam ciğerlerle karın arasındaki boşlukta bulunan bir zardır ve kası geliştirmeniz lazım oda karından nefes alrak olur nefes alınca burundan karnınızın şişeceği şekilde alın ve ağzınızla geri verin nefesi.umarım anlatabilmişimdir. anlamadıysanız yeni doğan bebeklerin ve aylık olan çocukların nefes alışına bakın ne demek istediğimi anlarsınız başarılar. :):)

 12. MÜJDE diyor ki:

  mrb valla benim konuşmadaki sorunum akıcı konuşmak ve konuşurken sürükleyici olmak istiyorum harfleri söylemede sırunum yok ama çok heyecan yapıyorum ne yapacagımı bilemiyorum

 13. eda nur diyor ki:

  arkadaşalar çoğu kelimeyi eksik yazmışım acelem olduğu için böyle oldu şimdi aranızdan biri kalkıpta diksiyon dersi alıyo ama yazamıyo demesin diye bu açıklamayı yaptım:):):

 14. eda nur diyor ki:

  arkadaşalr radyo ve televizyon bölümünde okuyorum ve şuan diksiyon dersi alıyoruz nihal arkadaşımızın dediği gibi bir uzman eşliğinde veye bilen biri eşliğinde öğrenebilsiniz baktım şu yazılanlara ama yıllardır doğru çıkartığımızı sandığımız harflerin hiçrini doğru çıkarmıyoruz ve çoğu kelimeyi yanlış kullanıyoruz yani türkçe yazıldığı gibi okunan bir değildir hemen bir iki örnekle açıklıyorum mağara ama biz maara diye kullanıyoz eğer eyer mğer meyer hani yazıldığı gibi okunan bir dilmiymiş türkçe yani bir bilenle bu dersi almak geçten çok faydalı tavsiye ederim herkeze başarılar.

 15. fatih oruç diyor ki:

  Ben de Adıyamanlıyım. Ünlü harfleri söylerken, o yerine ö harfini kullanıyorum, ne yapmalıyım?

 16. bilal diyor ki:

  Paylaştığınız bilgiler için tşk ederim.
  Bende Denizli’de bir diksiyon kursuna gidiyorum ve faydasını da gördüm önceden bir cümleyi iki defa tekrar ederken şimdi bir defa söylemem yeterli oluyor .

 17. nihal diyor ki:

  arkadaşlar aynı sorun bende de var yarın bi iş görüşmesine gidicem o yüzden araştırdım bu siteyi buldum ama anladım ki burdan kesinlikle olmaz. karşı komşum diksiyon hocası onun dediğine göre sakin ve rahat konuşmak için diyaframdan mı ne nefes alıyorlarmış burda nasıl nefes alındığını gösteremiycekleri için tüm çalışmaların başına ‘uzman eşliğinde yapılmalı’ ifadesini yazmışlar. en güzeli bir kursa gitmek burdaki alıştırmalarıda ek olarak kendinizi geliştirmek için yapmalısınız….

 18. ncdt diyor ki:

  hızlı konuşuyorum.konuşurken kelime sonlarını yutuyorum.ne tavsiye edersiniz.teşekkür ederim

 19. deniz diyor ki:

  bidee çoqq heyecanlanıorum konuşurkenn kekeliyorumm bu yüzdendee….

 20. deniz diyor ki:

  ya ben konusurken çoq hızlı konuşuorum.bide harfleri yutuorum ve nefesimi dogru kullanamıorum.benim istedigim konuştugum zaman karşı tarafın çoq etkilenmesi konuşmamdan ne yapmam gerek… LÜTFEN YARDIMCI OLUNNN………..

 21. birsen diyor ki:

  ben karadenizliyim ünsüz harflerde sorunum var ne yapabilirim

 22. tülin dinçer diyor ki:

  öncelikle böyle bir site açtıgınız için tşk .ben bilgisayardan diksiyon çalışıyorunm nekadar yararı var bıraktıgım zaman unuturmuyum diksiyon kitabları varmış alsam faydası olurmu akıcı ve güzel konuşmak istiyorum .konuşurken heyecan oluyor kelimeleri yutuyorum bana yardımcı olurmusunuz .TŞK.

 23. hakan demir diyor ki:

  bunuda yyyyazın oraya küp küpe küpleyin küp dahi lüp der

 24. Lamia Ustağolu diyor ki:

  Öncelikle bu yararlı alıştırmalar için teşekkür ederim site sahiplerine.

  @Serdar Genç arkadaşım; Diksiyon dersleri tam olarak bahsettiğiniz sorunları çözecektir. Her şeyden önce akıcı ve rahat konuşmayı pratiklerle öğrenebileceksiniz.

 25. serdar genç diyor ki:

  Öncelikle paylaştığınız bu bilgiler için teşekkürler. Diksiyonun bana katabilecekleri özellikleri açıklayabilir misiniz ? Diksiyonu çok zayıf olan biriyim. Özellikle nefes, konuşurken kitap okurken çok hızlıyım harf yutuyorum nefessiz kalıyormuş gibi oluyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum yazabilirsiniz...